Jakie choroby w Tajlandii?

W Tajlandii występuje szereg chorób, które są niespotykane w Polsce. Przed wyjazdem do tego kraju, najlepiej skonsultować się ze specjalistą i porozmawiać o koniecznych szczepieniach i profilaktyce.

Denga

Jest to choroba przenoszona przez komary, które są aktywne głównie w ciągu dnia. Objawy zarażenia gorączką denga to bóle głowy, bóle mięśni i stawów oraz wysypka.

Komary przenoszące wirusa dengi są aktywne głównie w ciągu dnia. Aby zapobiec zachorowaniu, należy w miarę możliwości chronić się przed ukąszeniami komarów i stosować środki owadobójcze, a na nocleg wybrać miejsca całkowicie zamknięte lub osłonięte moskitierami. Wieczorem najlepiej zakładać koszule z długimi rękawami, długie spodnie i przebywać w pomieszczeniach zamkniętych i klimatyzowanych albo z moskitierami.

Niedawno w Europie dopuszczona została szczepionka o nazwie Dengvaxia. Może być ona podawana osobom między 9 a 45 rokiem życia, przebywających na terenach występowania choroby, ale także z udokumentowanym wcześniejszym zakażeniem wirusem dengi.

Malaria

Malaria jest także chorobą przenoszoną przez komary, która występuje w niektórych regionach Tajlandii, głównie w obszarach graniczących z Mjanmą (Birmą), Laosem i Kambodżą. Zaleca się konsultację z lekarzem przed podróżą w celu oceny ryzyka i ewentualnego przyjęcia profilaktyki antymalarycznej.

Jeśli planujesz podróżować do tych obszarów, skonsultuj się z lekarzem przed wyjazdem i rozważ stosowanie środków profilaktyki (np. tabletki Malarone).

Gorączka chikungunya

Gorączka chikungunya to wirusowa choroba przenoszona przez komary, która powoduje gorączkę, bóle stawów, wysypkę i ogólne złe samopoczucie. Profilaktyka obejmuje zabezpieczenie  się przed ukąszeniami komarów i stosowanie środków owadobójczych.

Zapalenie wątroby typu A

Jest to choroba wirusowa przenoszona przez skażoną żywność i wodę. Najlepiej pić wodę butelkowaną, nie używać lodu i jeść tylko dobrze przygotowane potrawy.

Najlepiej zaszczepić się przeciwko tej chorobie przed wyjazdem do Tajlandii i pozostałych krajów tego regionu. W Polsce dostępne jest kilka szczepionek przeciwko tej chorobie: Havrix Junior (od 1. rż.), Avaxim (od 16. rż.), i Havrix Adult (od 19. rż.), a także przeznaczona dla dorosłych szczepionka skojarzona przeciwko WZW typu A i typu B (Twinrix adult).

Glistnica

Glistnica to pasożytnicza infekcja jelitowa, która może rozwinąć się w następstwie kontaktu ze skażoną wodą. Podczas pobytu w Tajlandii pij tylko wodę z pewnego źródła, regularnie myj ręce i unikaj spożywania surowych lub nieodpowiednio przygotowanych owoców i warzyw.

Choroby układu pokarmowego

W Tajlandii istnieje ryzyko zakażenia różnymi chorobami przenoszonymi przez zanieczyszczoną żywność i wodę, takie jak zatrucia pokarmowe, biegunki czy wirusowe zapalenie wątroby typu A. Unikaj picia wody z kranu i spożywania surowych lub pokarmów pochodzących z niepewnego źródła. Staraj się jeść tylko

Staraj się jeść tylko dobrze ugotowane i świeże potrawy. Nie pij napojów z lodem. Stosuj rygorystyczna higienę, zwłaszcza mycia rąk, tak często jak to tylko możliwe.

Ogólnie przed wyjazdem zalecane są szczepienia przeciw chorobom takim jak: zapalenie wątroby typu A, zapalenie wątroby typu B, dur brzuszny, cholera, wścieklizna, tężec, błonica i krztusiec. Dokładne zalecenia przekaże lekarz specjalizujący się w podróżach tropikalnych.

Leptospiroza

Jest to choroba bakteryjna przenoszona przez skażoną wodę lub kontakt z moczem zakażonych zwierząt. Aby się jej nie nabawić, unikaj pływania w stojących zbiornikach wodnych i kontaktu z wodą, która może być skażona.