Co warto wiedzieć przed podróżą do Tajlandii?

Tajlandia to z roku na rok coraz bardziej popularny kierunek podróży, także wśród Polaków. Z coraz większą ilością turystów, rośnie też świadomość różnic, w tym kulturowych, które trzeba poznać przed przyjazdem i uszanować. Należy też zapoznać się z wszelkimi zasadami i regulacjami obowiązującymi w tym kraju. Przed podróżą najlepiej:

➡️ Upewnij się, że masz ważny paszport. Polacy wybierający się do Tajlandii na mniej  niż 30 dni nie potrzebują wizy, ale jeśli wybierasz się na dłużej, sprawdź aktualnie obowiązujące wymagania wizowe.

➡️ Tajlandia to kraj z klimatem tropikalny, z wysokimi temperaturami przez większość roku. Sprawdź prognozę pogody na okres, w którym planujesz podróż, aby odpowiednio przygotować się pod względem ubioru, zabezpieczeń przed słońcem i insektami!

➡️ Jeśli chodzi o bezpieczeństwo turystów, Tajlandia wypada nieźle, ale warto zachować ostrożność. Przed wyjazdem zawsze należy zapoznać się komunikatami na stronie Ministerstwa Zagranicznego, a najlepiej zarejestrować na portalu Odyseusz.

Powstrzymaj się od podróżowania na obszary graniczne z Mjanmą (Birmą), Laosem czy Kambodżą ze względu na tamtejszą sytuację polityczną. Zachowaj normalna ostrożność, zwłaszcza w dużych miastach. Bądź czujny w zatłoczonych miejscach, gdzie nigdzie na świecie nie brakuje kieszonkowców.

➡️ Przed podróżą do Tajlandii skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą w zakresie podróży zagranicznych. Dowiedz się wszystkiego na temat odpowiednich szczepień i  ochrony zdrowia w tym kraju. Na miejscu warto pamiętać o unikaniu picia wody z kranu i spożywaniu niepewnych pokarmów, które mogą powodować zatrucia pokarmowe. Często odpowiada też za to nowa flora bakteryjna danego kraju.

➡️ Tajlandia to kraj o bogatej kulturze. Szanuj miejscową kulturę i religię, zwłaszcza w miejscach sakralnych, takich jak świątynie buddyjskie. Przed wizytą zapoznaj się z odpowiednią etykietą i ubierz się skromnie. Kolana i ramiona powinny być zasłonięte.

Nie należy nosić też żadnych nakryć głowy. Przed wejściem do większości pomieszczeń w Tajlandii, a zwłaszcza świątyń należy zdjąć buty. W mniejszych miejscowościach zarówno kobiety jak i mężczyźni nie powinni odsłaniać zbyt dużo ciała i ubierać się wyzywająco.

➡️ Językiem urzędowym w Tajlandii jest tajski. Choć w niektórych turystycznych miejscach i hotelach można porozumieć się po angielsku, warto nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w języku tajskim. Posiadanie podręcznego słownika lub aplikacji do tłumaczenia może być pomocne. Przedstawiamy kilka przydatnych słówek:

สวัสดี (saładii) – przywitanie i pożegnanie

ราตรีสวัสดิ์ (ratri saład)– dobranoc

อรุณสวัสดิ์ (arun saład) – dzień dobry 

➡️ Tajlandia ma dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego. Możesz podróżować samolotem, pociągiem, autobusem lub taksówką. W większych miastach, takich jak Bangkok, warto unikać korzystania z taksówek bez licznika i zawsze negocjować cenę przed podróżą.

➡️ Tajlandia to monarchia konstytucyjna, a jej mieszkańcy ogółem bardzo lubią i szanują swojego króla!  Rozmawiając z nimi, unikaj krytyki wobec rodziny królewskiej.

➡️ Targuj się! Tajlandia słynie z rękodzieła, pięknych materiałów i pysznego jedzenia. Pamiętaj, że przy zakupach na bazarach czy targach można (a nawet trzeba) negocjować ceny.

➡️ Warto pamiętać, że Tajlandia to kraj o głęboko zakorzenionych tradycjach i obyczajach. Przed wyjazdem wypada zapoznać się z nią i uszanować mieszkańców odwiedzanych miejsc.