Jak w każdym tropikalnym kraju, w Tajlandii występuje ryzyko zachorowania na pewne, niewystępujące w Polsce, choroby.
Malaria
Ryzyko zachorowania na malarię występuje w niektórych obszarach Tajlandii, szczególnie w północnych regionach graniczących z Mjanmą (Birmą), wyspą Laos i Kambodżą. Jeśli planujesz podróżować do tych obszarów, skonsultuj się z lekarzem przed wyjazdem i rozważ stosowanie środków profilaktyki (np. tabletki Malarone). Należy je stosować przed wyjazdem, dokładne stosowanie przekaże odpowiedni lekarz.
Denga
Denga to choroba przenoszona przez komary, która występuje w Tajlandii. Komary przenoszące wirusa dengi są aktywne głównie w ciągu dnia. Aby zapobiec zakażeniu, stosuj środki owadobójcze, nos koszule z długimi rękawa wami, długie spodnie oraz korzystaj z moskitier lub zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeń.
dobrze ugotowane i świeże potrawy.
Niedawno w Europie dopuszczona została szczepionka o nazwie Dengvaxia. Może być ona podawana osobom między 9 a 45 rokiem życia, przebywających na terenach występowania choroby, ale także z udokumentowanym wcześniejszym zakażeniem wirusem dengi.
Choroby układu pokarmowego
W Tajlandii istnieje ryzyko zakażenia różnymi chorobami przenoszonymi przez zanieczyszczoną żywność i wodę, takie jak zatrucia pokarmowe, biegunki czy wirusowe zapalenie wątroby typu A. Unikaj picia wody z kranu i spożywania surowych lub pokarmów pochodzących z niepewnego źródła. Staraj się jeść tylko
Staraj się jeść tylko dobrze ugotowane i świeże potrawy. Nie pij napojów z lodem. Stosuj rygorystyczna higienę, zwłaszcza mycia rąk, tak często jak to tylko możliwe.
Ogólnie przed wyjazdem zalecane są szczepienia przeciw chorobom takim jak: zapalenie wątroby typu A, zapalenie wątroby typu B, dur brzuszny, cholera, wścieklizna, tężec, błonica i krztusiec. Dokładne zalecenia przekaże lekarz specjalizujący się w podróżach tropikalnych.
Chikungunya
Choroba ta jest również przenoszona przez komary i objawia się gorączką, bólami stawów i ogólnym złym samopoczuciem. Podobnie jak w przypadku dengi, ważne jest unikanie ukąszeń komarów poprzez stosowanie środków owadobójczych i ochronę przed ukąszeniami.
Glistnica
Jest to pasożytnicza infekcja jelitowa, która może występować w niektórych obszarach Tajlandii. Wskazane jest unikanie kontaktu z brudną wodą, niewłaściwie przygotowanymi owocami i warzywami oraz regularne mycie rąk.
Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalizującym się w egzotycznych podróżach, przed wyjazdem do Tajlandii, aby uzyskać najświeższe informacje na temat ochrony zdrowia, szczepień i profilaktyki. Zaleca się również posiadanie ubezpieczenia podróżnego, które pokrywa koszty ewentualnego leczenia i transportu medycznego.