Jakie choroby w Tajlandii?

W Tajlandii występuje szereg chorób, które są niespotykane w Polsce. Przed wyjazdem do tego kraju, najlepiej skonsultować się ze specjalistą i porozmawiać o koniecznych szczepieniach i profilaktyce.

Denga

Jest to choroba przenoszona przez komary, które są aktywne głównie w ciągu dnia. Objawy zarażenia gorączką denga to bóle głowy, bóle mięśni i stawów oraz wysypka. Aby zapobiec zachorowaniu, należy w miarę możliwości chronić się przed ukąszeniami komarów i stosować środki owadobójcze, a na nocleg wybrać miejsca całkowicie zamknięte lub osłonięte moskitierami.

Od niedawna dopuszczono do obiegu szczepionkę przeciwko dendze, ale tylko dla osób, które miały już kontakt z chorobą. Lekarz medycyny tropikalnej zaleci odpowiednie postępowanie.

Malaria

Malaria jest także chorobą przenoszoną przez komary, która występuje w niektórych regionach Tajlandii, głównie w obszarach graniczących z Mjanmą (Birmą), Laosem i Kambodżą. Zaleca się konsultację z lekarzem przed podróżą w celu oceny ryzyka i ewentualnego przyjęcia profilaktyki antymalarycznej.

Zaleca się konsultację z lekarzem przed podróżą w celu oceny ryzyka i ewentualnego przyjęcia profilaktyki antymalarycznej.

Gorączka chikungunya

Jest to kolejna wirusowa choroba przenoszona przez komary, która powoduje gorączkę, bóle stawów i wysypkę. Profilaktyka obejmuje zabezpieczenie  się przed ukąszeniami komarów i stosowanie środków owadobójcze.

Zapalenie wątroby typu A

Jest to choroba wirusowa przenoszona przez skażoną żywność i wodę. Najlepiej pić wodę butelkowaną, nie używać lodu i jeść tylko dobrze przygotowane potrawy.

Najlepiej zaszczepić się przeciwko tej chorobie przed wyjazdem do Tajlandii i pozostałych krajów tego regionu. W Polsce dostępne jest kilka szczepionek przeciwko tej chorobie: Havrix Junior (od 1. rż.), Avaxim (od 16. rż.), i Havrix Adult (od 19. rż.), a także przeznaczona dla dorosłych szczepionka skojarzona przeciwko WZW typu A i typu B (Twinrix adult).

Glistnica

Jest to pasożytnicza infekcja jelitowa, która może rozwinąć się w następstwie kontaktu ze skażoną wodą. Podczas pobytu w Tajlandii pij tylko wodę z pewnego źródła, regularnie myj ręce i unikaj spożywania surowych lub nieodpowiednio przygotowanych owoców i warzyw.

Leptospiroza

Jest to choroba bakteryjna przenoszona przez skażoną wodę lub kontakt z moczem zakażonych zwierząt. Aby się jej nie nabawić, unikaj pływania w stojących zbiornikach wodnych i kontaktu z wodą, która może być skażona.