Pluskwy Tajlandia – hotelowy problem i smażony przysmak. Informator dla turystów

Tajlandia to piękny kraj, który stanowi ciekawy cel wycieczek turystycznych. Jeżeli chcesz skorzystać z największych atrakcji Bangkoku i innych urokliwych miejscowości tego egzotycznego kraju, zanim na dobre się rozgościć, zobacz opinie o hotelu, do którego się wybierasz. Tajlandia ma naprawdę wiele zalet, jednak wielu turystów narzeka na to, że w hotelu pogryzły ich pluskwy. Zobacz, na co zwracać uwagę przed wyjazdem i jak sprawdzić, czy w łóżku nie ma pluskiew. W tym artykule przedstawimy też kulturalną ciekawostkę i wyjaśnimy, dlaczego smażone pluskwy cieszą się tak dużą popularnością na targach w Tajlandii.

Czym są pluskwy i jak sprawdzić, że znajdują się w hotelu?

Pluskwy to małe, płaskie owady bezskrzydłe, które żywią się krwią ssaków, w tym ludzi. Są to pasożyty, które często występują w miejscach, gdzie przebywają ludzie, takie jak hotele, hostele, pensjonaty czy mieszkania. Pluskwy są aktywne głównie w nocy, kiedy szukają pokarmu.

Tajlandia słynie z dużej ilości owadów. Niestety, ale robactwo można spotkać także w hostelach, a czasem nawet w pokojach renomowanych hoteli. Pluskwy mogą kryć się w meblach, najczęściej w wersalkach lub w łóżkach pod materacem. Trzeba na nie uważać, ponieważ często zdarza się, że turyści przywożą pluskwy ze sobą do domu w bagażu lub na ubraniu.

Aby sprawdzić, czy w pokoju hotelowym są pluskwy, możesz podjąć następujące kroki:

 • Sprawdź miejsca schronienia pluskiew: Pluskwy często ukrywają się w spękaniach i szczelinach łóżek, ramach obrazów, listwach przypodłogowych, a także w szwach i zakamarkach materacy.
 • Obejrzyj te miejsca uważnie, szukając małych, brązowych owadów. Poszukaj śladów po ukąszeniach: Ukąszenia pluskiew są zazwyczaj czerwone, swędzące i występują w rzędach lub grupach.
 • Sprawdź swój ciało rano, zwłaszcza miejsca, które były odsłonięte podczas snu.
  Przeglądaj pościel i meble: Starannie przejrzyj pościel, poduszki, koc, kanapy i inne meble, zwłaszcza wokół miejsc, gdzie ludzie śpią. Pluskwy mogą zostawić ślady kału, który wygląda jak małe, ciemne plamy na pościeli.
 • Latarka może pomóc w odkryciu ukrytych miejsc, gdzie pluskwy mogą się schować.
  Spróbuj oświetlić spod łóżka, zakamarki mebli, a także obszary wokół gniazd elektrycznych.

W przypadku, gdy zauważysz w swoim pokoju hotelowym pluskwy lub podejrzewasz, że mogą znajdować się w środku, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z obsługą hotelu. Bardzo ważne jest, abyś jeszcze przed rezerwacją miejsca w hotelu, sprawdził opinie na temat danego obiektu. Turyści, którzy doświadczyli pluskiew w którymś z hosteli lub pensjonatów, dość często informują o tym w sieci, dzięki czemu łatwiej uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Smażone pluskwy w Tajlandii jako turystyczna atrakcja?

Smażone robaki to popularny przysmak w Tajlandii, który często można spotkać na różnego rodzaju straganach. Wśród najpopularniejszych smażonych insektów, jakie można spotkać w Tajlandii, wyróżniamy:

 • jedwabniki: larwy motyli smażone w głębokim tłuszczu;
 • larwy termitów;
 • larwy bambusowe;
 • koniki polne;
 • mrówki.

Coraz częściej na targach widuje się także smażone pluskwy, które cieszą się dość dużą popularnością wśród Tajów. Smażone robaki uważane są przez lokalnych mieszkańców za źródło białka i innych składników odżywczych. Wielu turystów wciąż jednak jeszcze uważa je za śmieciowe jedzenie, choć trendy te zaczynają się zmieniać.

Jeżeli do tej pory nie miałeś szansy spróbować smażonych pluskiew, a chcesz przeżyć to doświadczenie, możesz skorzystać z poniższych wskazówek:

 • zacznij od małej ilości: jeżeli nie jesteś pewien, czy smażone pluskwy Ci zasmakują, lepiej nie kupuj od razu dużej porcji, gdyż istnieje szansa, że stracisz pieniądze, a jedzenie wyrzucisz do śmieci;
 • postaw na dodatki: smażone robaki z sosem sojowym i przyprawami mogą być smaczniejsze, niż spożywane solo;
 • kupuj u sprawdzonych sprzedawców: smażone pluskwy często można spotkać w Tajlandii na straganach. Jeżeli jednak nie znasz opinii o sprzedawcy, lepiej zamów ten przysmak w restauracji. Oczywiście przed pójściem do lokalu, warto również najpierw zapoznać się z opiniami.

Tajlandia wakacje – zobacz oferty turystyczne, które mogą Cię zainteresować

Pomimo obecności pluskiew, Tajlandia w dalszym ciągu stanowi atrakcyjny cel dla turystów. Możliwość zobaczenia egzotycznych krajobrazów znacznie przewyższa ryzyko związane z robactwem. Zwłaszcza że przy dokładnym researchu, można łatwo uniknąć nieprzyjemności. Korzystając z naszej wyszukiwarki, masz szansę zapoznać się z ofertami sprawdzonych hoteli i pensjonatów.