Ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii – jakie wybrać ubezpieczenie do Tajlandii?

W ostatnich latach na wyjazd do Tajlandii zdecydowało się wielu Polaków, którym zależało na zwiedzeniu tego pięknego, egzotycznego kraju. I choć Tajlandia w dalszym ciągu pozostaje jednym z najczęściej wybieranych kurortów wakacyjnych przez naszych rodaków, podróż do Tajlandii wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego przed wyjazdem należy pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu. Zobaczmy, jaka polisa będzie najlepsza i jak wybrać ubezpieczenie turystyczne, aby podróż była bezpieczna.

Ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii – co powinna zawierać podstawowa polisa?

Wybór odpowiedniego ubezpieczyciela i polisy powinien być uzależniony przede wszystkim od charakteru wypoczynku oraz indywidualnych potrzeb turystów. W niektórych przypadkach wykupienie ubezpieczenia turystycznego jest niezbędne do tego, aby otrzymać wizę, uprawniającą nas do pozostania na terytorium Tajlandii przez okres dłuższy niż 30 dni. Nawet przed krótszym wyjazdem, warto jednak zabezpieczyć się na wypadek doznania uszczerbku na zdrowiu i następstw nieszczęśliwych wypadków. Polskie ministerstwo zaleca, aby wybierając się do Tajlandii, kupić ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego.

Ważne: W Tajlandii uznawane są polisy polskich ubezpieczycieli, którzy mają podpisane umowy z innymi firmami zachodnimi, które posiadają przedstawicieli w Tajlandii.

Podstawowe ubezpieczenie do Tajlandii – na co zwrócić uwagę?

Podstawowe elementy każdej polisy turystycznej powinny obejmować:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia (KL);
 • ubezpieczenie oc (odpowiedzialności cywilnej, ważne, gdy podczas wakacji chcesz poruszać się samochodem);
 • ubezpieczenie nnw (następstwa nieszczęśliwych wypadków).

Większość ubezpieczalni, oferując ubezpieczenie na wyjazd do Tajlandii, oprócz standardowych punktów, pozwalają dobrać także elementy dodatkowe, takie jak:

 • ubezpieczenie bagażu;
 • ubezpieczenie wypadków, związanych z uprawianiem aktywności fizycznej (ważne w przypadku uprawiania sportów wyższego ryzyka, np. sportów ekstremalnych);
 • ubezpieczenie domu lub mieszkania na wypadek kradzieży w trakcie podróży.

Poniżej przedstawiamy rekomendowane wartości minimalnego ubezpieczenia oraz dodatkowe opcje, które warto uwzględnić, wybierając ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Tajlandii:

 • Koszty leczenia: 30 000 EUR (ubezpieczenie powinno zawierać transport medyczny do Polski – do pełnej wartości kosztów leczenia);
 • OC: 50 000 EUR;
 • NNW: 5 000 EUR.

Wśród dodatkowych opcji warto wybrać:

 • ubezpieczenie bagażu: suma ubezpieczenia powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb oraz wartości bagażu (odpowiednio wyższa, jeżeli przewozisz drogie przedmioty, np. elektronikę, biżuterię);
 • sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka: suma ubezpieczenia powinna uwzględniać koszty leczenia i ratownictwa na terenie Tajlandii. Minimalnie: 30 000 EUR;
 • akty terroryzmu: dobre ubezpieczenie zawiera ten punkt w kosztach leczenia, jednak warto się upewnić, czy akty terroryzmu nie pojawiły się w wykluczeniach.

Ubezpieczenie na wyjazd do Tajlandii a koszty leczenia i zagrożenia podczas wyjazdu

Ubezpieczenie kosztów leczenia może być różne w zależności od oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczenie zdrowotne powinno pokrywać koszty pobytu w szpitalu, transportu medycznego, zakupu leków oraz konsultacji lekarskiej. Zaleca się, aby minimalna wartość takiego ubezpieczenia wynosiła 30 000 EUR.

Decydując się na konkretną ofertę, warto zastanowić się, czy w Tajlandii jest bezpiecznie. Ten egzotyczny kraj wyróżnia się wilgotnym klimatem, który sprzyja rozwojowi różnego rodzaju owadów, których ukąszenia mogą być niebezpieczne dla człowieka. W Tajlandii trzeba też uważać na jedzenie, ponieważ europejski żołądek, nieprzyzwyczajony do kuchni tajskiej, może różnie reagować na lokalne potrawy. Należy też uważać na spożywanie wody z kranu oraz kupowanie jedzenia na przydrożnych straganach, z niesprawdzonego źródła. Wszystkie schorzenia związane z układem pokarmowym mogą bowiem generować koszty związane z leczeniem.

Do Tajlandii najlepiej zabrać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż takie honorowane są w większości placówek. Ubezpieczenie firmy z Polski w Tajlandii może nie pokrywać kosztów leczenia, jeżeli dany ubezpieczyciel nie współpracuje z firmą, która ma swoich przedstawicieli w Tajlandii. 

Przed wyjazdem zapoznaj się z aktualnymi informacjami o zagrożeniach, jakie mogą występować na terenie kraju.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (nnw)

Obok kosztów leczenia i ubezpieczenia OC, NNW stanowi kolejny bardzo ważny element polisy turystycznej. Takie ubezpieczenie gwarantuje osobie ubezpieczonej wypłatę odszkodowania w przypadku zdarzeń, które wywołają uszczerbek na zdrowiu. Jeżeli takiej polisy nie wykupimy, trzeba będzie za leczenie związane z urazem zapłacić z własnej kieszeni.

Wysokość odszkodowania przy ubezpieczeniu NNW zależna jest od wysokości całej sumy ubezpieczenia i najczęściej stanowi odpowiedni procent, warunkowany też stopniem uszkodzenia zdrowia. Zaleca się, aby minimalna suma wynosiła ok. 5 000 euro. Zazwyczaj jest tak, że konkretna firma ubezpieczeniowa wylicza procent odszkodowania od danego wypadku, np. 10% sumy ubezpieczenia w przypadku złamania, czy 20% sumy odszkodowania w razie uszczerbku na zdrowiu powodującego trwałą kontuzję.

Według statystyk miejscem, w którym turyści najbardziej narażeni są na wypadki, jest Bangkok, ze względu na częste polityczne manifestacje i działanie przestępców, jednak ubezpieczenie nnw powinno znaleźć się w każdej polisie turystycznej, bez względu na kierunek wyjazdu.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Polisa na urlop w Tajlandii zawierająca ubezpieczenie OC to zawsze dobre rozwiązanie, które może uchronić Cię przed koniecznością wypłaty odszkodowania. W trakcie wakacji nie tylko Tobie może przydarzyć się coś złego. Zdarza się, że to osoba ubezpieczona staje się sprawcą wypadku, a konsekwencje wyrządzenia krzywdy dla zdrowia innego człowieka, szczególnie obywatela innego kraju, mogą być bardzo poważne.

Minimalna suma ubezpieczenia oc nie powinna być  nie niższa, niż 50 000 euro, jednak większość ubezpieczycieli proponuje zwiększenie jej do 100 000 euro. Każda polisa oc w ofercie obejmuje określony zakres ochrony, w tym możliwość rozciągnięcia zakresu ochrony nie tylko na osobę ubezpieczoną, ale też na jego rodzinę i zwierzęta domowe. W takim przypadku odszkodowanie zostanie wypłacone nawet wtedy, gdy szkody dokona Twoje dziecko lub pies.

Jeżeli wybierasz się na wakacje w Tajlandii, pomyśl o wykupieniu OC, ponieważ Tajlandia to kraj, w którym nie tylko turyści dość często są sprawcami wypadków komunikacyjnych, ale też mogą paść ofiarą próby wyłudzenia odszkodowania od miejscowych kierowców. W przypadku, gdy nie uda się  udowodnić niewinności, ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania.

Ubezpieczenie podróżne do Tajlandii – jakie dodatkowe opcje wybrać?

Oprócz standardowych opcji, omówionych w poprzednich akapitach, warto także kupić ubezpieczenie dodatkowe, zapewniające zabezpieczenie od innego rodzaju ryzyka.

Najpopularniejszym wyborem turystów jest ubezpieczenie bagażu, które ma zapewniać ochronę na wypadek kradzieży. Pamiętaj, że Tajlandia nie cieszy się dobrą sławą, jeżeli chodzi o kradzieże, dlatego należy dokładnie pilnować swojego bagażu podręcznego i dużych walizek, szczególnie jeżeli przewozisz drogi sprzęt elektroniczny lub biżuterię. Istnieje także ryzyko zagubienia bagażu podczas odprawy. W takich sytuacjach odpowiednia polisa zapewni odszkodowanie, które może zrekompensować stratę.

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie od sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka, możesz je wykupić, jeżeli planujesz aktywny wypoczynek, a szczególnie uprawianie dyscyplin o wysokim stopniu ryzyka, takie jak nurkowanie czy surfing. Są to sporty, które mogą nie być uwzględnione w przypadku urazów w ubezpieczeniu nnw. Wartość sumy takiego ubezpieczenia nie powinna być niższa, niż 35 000 euro.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Tajlandii?

Koszt ubezpieczenia turystycznego do Tajlandii zależy od tego, jakie elementy obejmuje oraz czasu trwania polisy. Przykładowo w Axa Partners można uzyskać ubezpieczenie już od 6 złotych za dzień pobytu. Generali oferuje polisę od 11 złotych za dzień pobytu, a Signal Iduna ofertę pośrednią od 8 złotych za dzień. Kierowanie się tylko i wyłącznie niską ceną nie jest jednak dobrym pomysłem. Przed wyborem konkretnego ubezpieczyciela sprawdź zakres polisy, aby mieć pewność, że jest dopasowana do Twoich oczekiwań i potrzeb.

Tajlandia – wakacje. Znajdź najlepsze oferty

Jeżeli planujesz urlop w Tajlandii, nie możesz zapomnieć o ubezpieczeniu. Zanim jednak zaczniesz szukać na własną rękę, sprawdź oferty ubezpieczeń, które często są dostępne w pakiecie z wycieczką do egzotycznego kraju, oferowaną przez biuro podróży. W przypadku, gdy zdecydujesz się do Tajlandii wybrać na własną rękę, sprawdź porównywarki ubezpieczeń i znajdź ofertę idealną dla siebie. Najlepsze oferty wczasów w Tajlandii możesz znaleźć w naszej wyszukiwarce.